Thursday, September 15, 2016

Kuidas teha ise videot?


Youtuberitest on viimasel ajal palju juttu olnud. See on üks ilming sellest, et traditsioonilises tähenduses „töö“ ei pruugi ega peagi sama tähendust omama. Me kõik võime hakata ajakirjanikeks, filmitegijateks, lauljateks jne. Internetis rahateenimisel piire pole.
Teiste võimaluste seas on Youtube’i videote tegemine täiesti tõsiseltvõetav tuluteenimise allikas. Et päris algusest pihta alata, tuleb oma kanali käimalükkamiseks välja mõelda idee ning seejärel hakata sisu peale mõtlema. Idee võib siinjuures olla palju keerulisem osa, sest teistest eristumine on aina suurem väljakutse. Kui aga tuleb hea idee ning see kõnetab paljusid inimesi korraga, on ka suur tõenäosus, et videod, mida tootma hakkad, hakkavad raha teenima.
Kuidas aga videoid teha? Millest alustada ning mida silmas pidada? Algajale vajalikest tehnilistest nüanssidest püüamegi väikese ülevaate anda. Et videod omanäoliseks muuta, tasub kindlasti vaadata teiste tegijate audiovisuaalseid teoseid ning neid siis veidi analüüsida – milliseid efekte seal kasutatud on ning kuidas on kogu asi üles ehitatud.
Alustame algusest. Kuidas ja millega videot teha, milliseid programme video kokkupanekuks kasutada ning kuidas see siis üles laadida?
Käepäraste vahenditega kodu võttepaigaks
Tänapäeval käime kõik ringi kaameratega – need on meil taskus mobiiltelefoni näol. Tegelikult ongi mobiiltelefonide kaamerad niivõrd head, et veebivideo tegemisel on see täiesti arvestatav ülesvõtja, mis töö eeskujulikult ära teeb.
Teine variant on kasutada foto- või videokaamerat. Aga ka veebikaameraga oskuslikult ringi käies võib täiesti heal tasemel videoga maha saada.
Seega – investeering alustamiseks ei eelda isegi mitte rahalisi vahendeid – mingil kujul on see kaamera ühes või teises seadmes meie kõigi kodudes olemas.
Veendu selles, et sinu digitaalses seadmes oleks piisavalt ruumi enne kui filmima hakkad. Kui seadme mälukaart vahepeal täis saab, võid mõnede klippide valmides osa tööst arvutisse laadida, et siis uuele ruumi teha.
Kui sinu videovõtteks kasutatava seadme saab ühendada näiteks ka teleriga, siis võid filmitavat videopilti suurel ekraanil kuvada. See annab suurema ülevaate olulistest detailidest, mis väiksel kaamera ekraanil kaduma minna võivad. Ja siis on jäänud veel kaks tehnilist nüanssi – valgus ning videopildi stabiilsus. Valguse ülessättimisel on eriti hea näha videopilti eelkuva suurelt ekraanilt. Kui kasutad filmimiseks telefoni, võiksid ka siis statiivi appi võtta. Keegi ei taha värisevat ja hüplevat pilti vaadata.
Mida rohkem võtteid, seda parem
Mõtle oma video detailideni valmis. Veel parem – võta ette paber ja pane sinna kõik kirja, mis videos olema hakkab. Loo storyboard ehk kava, millelt on näha, mida igas kaadris kaamerapildis näha saab.
Oletame, et hakkad tegema õpetlikke nipivideoid, kus kaadris on näha meisterdavad käed ja asi, mille kallal tegevus toimub. Siis tuleks tähelepanu pöörata plaanidele ehk kaadri suurusele. Kui tahad näidata mõnda detaili, kasuta suurt plaani ehk filmi seda lähedalt. Kui aga näidata kogu tööpinda üldisemalt, kasuta üldplaani. Plaanide suurused pane kirja ka oma paberile joonistatud kavasse.
Kui kaadrisse jääb inimene või näiteks rääkiv pea, siis veendu selles, et näost suurt plaani filmides asetseksid rääkija silmad ekraani ülemise kolmandiku peal. See kuldlõike reegel on loogiline ja silmasõbralik sinu publikule, kes hiljem videot vaatama hakkavad.
Jällegi – kasulik on vaadata tehtud töid ning õppida nende pealt.
Kuidas videoklipid omavahel kokku panna?
Selleks on mitmeid võimalusi. Algajatele on kõige kasulikum minna ühtlasi kõige odavamat teed ning kasutada programme, mis on saadaval tasuta. Tänapäeval on ka mobiilidele saadaval videomonteerimise programmid, mis on üpris loogilised. Püüa vältida liialt paljude efektide kasutamist – mida loomulikum on ühe plaani ja kaadri üleminek järgmisele, seda parema mulje jätab video.
Kõige lihtsam on kasutada Youtube’i ennast. Kõigepealt lae kõik oma videoklipid üles ning siis kasuta Youtube’i editori, mis aitab klipid omavahel kokku panna aga ka vajadusel kärpida. Youtube’i editoril on saadaval ka stabilisaator, mis videopildi värina korral selle kaotab.
Kuid kui soovid rohkem vaeva näha, siis sobib algajale hästi ka Windows Movie Maker, mis on lihtne ja loogiline ning võimaldab video arvutisse salvestada või see otse Youtube’i saata, tehes sinu videofaili Youtube’i sobilikuks.
Edasijõudnute hulgas on ehk kõige töökindlam ja levinum kasutada Adobe Premiere Pro’d. See programm suudab ka lühemate filmide monteerimisega hästi toime tulla.
Kui sa teed nipivideot, siis on oluline osa tekstil, mille võid näiteks hiljem peale lugeda. Selleks saab kasutada diktofoni ning helifaili saab Windows Movie Makeris hõlpsasti video peale lisada. Kui teksti sisse loed, siis nutikas on see endale üles kirjutada. Maha lugedes pane rõhku oma diktsioonile, hääldusele ja intonatsioonile – seda võid mitmeid kordi harjutada ning ise kuulata, kuidas välja tuleb. Aga jällegi – see on koht, mida saab teiste tehtud videotest õppida.
Kuidas vaatajaid juurde saada?
Selleks tuleb iseend turundada. Tänapäeval on kõige lihtsamad sotsiaalmeedia kanalid Facebook, Twitter ja Instagram. Alati täna oma vaatajaid ning tuleta neile meelde, et nad sinu kanali Youtube’is oma lemmikute hulka lisaksid. Tekita ka järjepidevus – videod peaksid ilmuma selge intervalliga, et vaatajatel tekiks ootus uue materjali osas. Kui siin tekib tagasilööke, kaovad ka lojaalsed jälgijad.
Mõned nipid:
- Mida lühem video, seda parem. Püüa palju materjali mahutada lühikese aja sisse. Väga hea video on 1-2 ning maksimaalselt alla 10 minuti pikk ning ses on palju vahelduvaid detaile ning plaane.
- Reklaami oma kanalit teistes sotsiaalmeedia kanalites.
- Kui tood iseend kaadrisse, veendu selles, mis jääb sinu selja taha. Ehk oleks hea mõte tekitada endale n-ö fotosein, et vaatajate tähelepanu koonduks vaid sinule.
- Kui teed videoblogi, siis väldi üheplaanilisust. Mida rohkem emotsioone edasi annad, seda huvitavam on vaatajatel. Videoblogide puhul oodataksegi pisut hullumeelsust.
- Vaata, et kaadrisse ei jääks peegleid või detaile, mida sa ei taha kogu maailmaga jagada.
- Enne, kui video üles laed, küsi kelleltki tema arvamust. Ehk saad väärtuslikku tagasisidet. Kindlasti veendu aga selles, et oled ise videoga 100 protsenti rahul.


No comments:

Post a Comment