Sunday, October 23, 2016

Et fotode kasutamine ei tooks pahandusi

Mõni aeg tagasi käis mingist internetiportaalist läbi uudis selle kohta, kuidas võõra foto kasutamine, vist kuskil blogis, tõi kaela ligi 8000-dollarise trahvi või nõude. Sorry, tõesti täpselt ei mäleta, kes ja kus selle teate avaldas ja detailidesse ka ei süüvinud. Aga meelde jäi kõige olulisem - enne, kui kasutada oma kodulehel või blogis või reklaammaterjalides või mujal fotot, mida sa ei ole ise teinud  või millele sul puudub autoriõigus, puudub õigus ka seda kasutada. Ei saa nii, et leian internetist meeldiva või sobiva foto ja illustreerin sellega suvaliselt oma blogi või kodulehte või mida iganes. Autoriõigus on selle nimi, mis võib tuua kaela probleemid või trahvi. Tundub ju algul küll, et kes see sealt näiteks
Ameerikast teab, mida  ma siin Eestis teen või avaldan, aga internetil puuduvad piirid. Kõik jõuab kõikjale ja pahandus on majas siis, kui foto autor avastab talle kuuluva kohast, kus see olema ei peaks, kui see on avaldatud luba küsimata, kui seda kasutatakse oma äri edendamiseks või blogi illustreerimiseks. 

Mida siis teha? Kõik ei ole fotograafid, kõigil ei ole võimalusigi. Kuigi jah, telefonidega saab ka juba täiesti korralikke pilte teha. Aga igale poole maailmas ise pildistama ei jõua ka kõige parema tahtmise juures, samas oleks ju hea ja teinekord lausa vajalik kasutada fotosid, mille autor on keegi teine. Õnneks on olemas lahendus - tasuta, vabaks kasutamiseks pildipangad. Neid võib kasutada ka kommerts- ehk siis ärilisel eesmärgil, aga igaks juhuks tasub alati kasutamisreeglid enne läbi lugeda. 

Siin mõned lingid, kust leiab viiteid pildipankade kohta, viimases viited lausa 30 pildipanga kohta: No comments:

Post a Comment